Zagadka (nie)kurczących się mózgów

Pokaż mi Twój mózg a powiem Ci kim jesteś. Być może w przyszłości będziemy tak mogli powiedzieć. Póki co jednak ludzki mózg jest gigantyczną zagadką dla naukowców, którzy co raz odkrywają nowe zaskakujące fakty z nim związane.

Ostatnio ważnym społecznie tematem jest starzenie się. Starzejemy się wszyscy, starzeją się całe społeczeństwa i państwa, przez co Zakłady Ubezpieczeń Społecznych za kilkadziesiąt lat będą miały pełne ręce roboty. Ale, co najważniejsze, niestety – starzeją się też nasze mózgi.

Przez to starzenie mózgów i związane z nim ich kurczenie się, z wiekiem nasza pamięć jest coraz słabsza. I nie dotyczy to jedynie osób cierpiących na chorobę Alzheimera czy inne tak zwane choroby neurodegeneracyjne, ale generalnie wszystkich osób.

Jest jednak dla nas nadzieja (póki co skromniutka, ale jest), że naukowcom uda się znaleźć przyczyny tego kurczenia i co ważniejsze – sposoby przeciwdziałania temu zjawisku.

Niedawno naukowcom z Northwestern University z Chicago udało się odkryć, że istnieją na świecie ludzie, których mózgi kurczą się ponad 2 razy mniej niż ich rówieśników. Ci superstaruszkowie, nawet w wieku 80 lat wykazują się pamięcią na poziomie lat 50-60, a to (jak wiele osób z tej grupy wiekowej potwierdzi) całkiem dobry wynik, spokojnie wystrczający do normalnego funkcjonowania.

Teraz tylko pozostało zrozumieć (bagatelka) jakie geny i jakie zmiany epigenetyczne powodują taką różnorodność wśród osób starszych i spróbować
wynaleźć sposób, aby całej reszcie 80-100 latków umożliwić korzystanie z mózgów na poziomie, który moglibyśmy wszyscy uznać za wystarczający.

Więcej: https://www.newscientist.com/article/2104221-superagers-with-amazing-memories-have-shrink-resistant-brains/

About the Author

admin

Leave a Reply