Wiek starzenia

Dwudziesty pierwszy wiek to niewątpliwie wiek starzejących się społeczeństw. W większości krajów ludzie mają coraz mniej dzieci, a jednocześnie żyją coraz dłużej. Te dwa fakty sprawiają, że zmienia się profil społeczeństw. A to wpływa na to jak wygląda rynek usług, rynek sprzętu, czyli z jakich usług ludzie korzystają i jakie sprzęty kupują. Oczywiście nie oznacza to, że wszystko się kręci w tym momencie wobec osób starszych, bo jednak te starsze osoby nie są głównymi dysponentami środków finansowych, niemniej jednak z biegiem czasu i to pewnie będzie się zmieniało.

W związku ze starzejącymi się społeczeństwami świat będzie potrzebował coraz więcej technologii wspierających starsze osoby w codziennym życiu (wspierające pamięć, wspierające zdolności psychofizyczne, wspierające emocjonalnie).

Te nowe technologie to przykładowo roboty, ale nie byle jakie roboty, tylko roboty, które nie przerażałyby starszych osób, a były „user friendly” (przyjazne dla starszych użytkowników). Takie roboty mogą mieć np. kształt zwierząt domowych.

Zobaczcie przykładowo jak wyglądają takie nowe technologie w Japonii:
http://www.techinsider.io/japan-developing-carebots-for-elderly-care-2015-11

About the Author

admin

Leave a Reply