Wiek nauki?

21. wiek ma już na swoim koncie kilkanaście lat, przed nim kolejne kilkadziesiąt i ważne decyzje dotyczące wyboru kariery. Może być on zarówno wiekiem sportu, filmu, wojny czy nauki. Tak naprawdę to od ludzi zależy w którą stronę ten nasz 21. wiek skieruje swoje kroki. Ostatnio miejsce miała ceremonia, która może skierować go na ścieżkę wieku nauki.
tmp_winner-1575841__180781560360

Kilku filantropów z Doliny Krzemowej zdecydowało się zainwestować kilkadziesiąt milionów dolarów w imprezę promującą naukę poprzez przyznanie nagród „Breakthrough Prize”. Jest to stosunkowo nowa inicjatywa, bo funkcjonuje zaledwie od kilku lat (w porównaniu – Nagroda Nobla przyznawana jest od 1901 roku).

Na gali, bo właśnie – była to cała gala – rozdania nagród pojawiły się sławy muzyki, filmu, biznesu i oczywiście nauki. Fundatorami nagrody, którzy pojawili się na ceremoni są Yuri Milner, Sergey Brin, Mark Zuckerberg, czyli giganci świata nowoczesnych technologii (Digital Sky Technologies, Google, Facebook). Gala prowadzona była przez Jeremy’ego Irons’a i Morgana Freemana, a wystąpiła na niej między innymi Alicia Keys.

Nagrody zostały rozdane w kategoriach fizyka, life science, matematyka. Nagrodzeni otrzymali nawet po 3 miliony dolarów. Nagrody były przyznawane zarówno dla naukowców, którzy osiągnęli przełomowe dla ludzkości wyniki badań oraz dla młodzieży za stworzenie najciekawszych clipów promujących naukę.

Tego typu przedsięwzięcia mogą faktycznie przyciągnąć uwagę świata i sprawić, że więcej osób zacznie zajmować się nauką. Jeżeli propagatorom tego kierunku się powiedzie, mamy szansę na to, aby wiek 21. stał się wiekiem nauki.

Kolejne rozdanie nagród już za rok, więc jeśli ktoś chciałby spróbować zdobyć 3 miliony dolarów, jest jeszcze trocę czasu.
Powodzenia.

About the Author

admin

Leave a Reply