dieta

Prowadzisz siedzący tryb życia? Zadbaj o swoją dietę

Wielogodzinna praca przed komputerem każdego dnia sprawia, że tryb życia wielu osób można obecnie nazwać siedzącym, zwłaszcza jeśli dodatkowo osoby te nie podejmują żadnej dodatkowej aktywności w swoim czasie wolnym. Jak się okazuje, taki tryb życia dotyczy wielu osób, a fakt, że są to osoby mocno zapracowane, a nawet próbujące łączyć ze sobą życie zawodowe i rodzinne sprawia, że po prostu nie mają one czasu na regularne treningi. Niestety, często nie mają one również czasu na to, aby w odpowiedni sposób zadbać o swój sposób odżywiania się. Niestety, poprzez brak aktywności, a także spożywanie niewłaściwych- i często też niezdrowych- pokarmów, stosunkowo szybko można zacząć przybierać na wadze. Jeśli więc prowadzimy taki styl życia, ale chcielibyśmy coś zmienić na lepsze to właściwa dieta jest tym od czego powinniśmy zacząć.

Nie mając czasu bardzo często nasze wybory żywieniowe nie są przemyślane

Brak czasu często wiąże się też z brakiem refleksji odnośnie tego, co jemy i w jaki sposób wpływa to na nasze zdrowie i na naszą sylwetkę. Najpierw przez wiele godzin się głodzimy, aby następnie próbujemy zaspokoić wilczy apetyt daniami kuchni fast food, które często są wręcz określane jako całkowicie „śmieciowe jedzenie”- bardzo kaloryczne, daleko przetworzone, ale też ubogie w potrzebne naszemu organizmowi składniki odżywcze. Dlatego też jakakolwiek nie byłaby dieta dla zapracowanych, jaką sobie przyjmiemy- musi ona zawierać pewną refleksję nad tym, co jemy. Drugą pułapką braku czasu na komponowanie posiłków jest zabieranie ze sobą niezdrowych przekąsek, chociażby takich do zjedzenia na szybko w godzinach pracy. I tutaj, zarówno słodycze jak i słone przekąski działają na naszą niekorzyść. Dieta dla zapracowanych w interesujący sposób opisana jest na stronie https://projektzdrowie.info/diety/dieta-dla-zapracowanych/.

Spożywane posiłki warto planować z wyprzedzeniem

Ograniczenie cukrów prostych, słonych przekąsek i dań kuchni fast food to wstęp do zdrowszego stylu życia. Równie ważne jest świadome komponowanie swoich posiłków i przygotowywanie ich odpowiednio wcześniej- do pracy można je ze sobą zabrać w specjalnych pojemnikach. Jeśli zaplanujemy posiłki w pracy- nie będziemy głodni i nie będzie nas ciągnęło ani do kalorycznych potraw ani do przekąsek. Nie zawsze nasza praca daje nam taką możliwość, ale jeśli akurat się nam uda, najlepiej od razu zaplanować sobie stałe pory posiłków, gdzie przerwa pomiędzy kolejnymi posiłkami nie powinna być dłuższa niż 3 godziny. W ten sposób dostarczamy naszemu organizmowi energii, podkręcamy metabolizm i utrzymujemy stały poziom cukru we krwi.

A co warto wprowadzić do swojej diety?

Z pewnością docenimy dania lekkostrawne, nabiał, chude mięsa, a także warzywa, które jednocześnie są zdrowe, niskokaloryczne i bogate w substancje odżywcze. Warto pamiętać o sezonowych owocach i warzywach. Węglowodany złożone są dla naszego organizmu źródłem energii, znajdziemy je w kaszach, ryżu oraz makaronie. Pamiętajmy, że zdrowa dieta nie wymaga liczenia kalorii, mocne ograniczenia mogą pojawić się w momencie, kiedy będziemy chcieli schudnąć i przejdziemy na dietę typowo redukcyjną. Tymczasem zdrowa dieta nie jest aż tak restrykcyjna, najważniejsze, aby była świadomym komponowaniem posiłków.

 

About the Author

admin

Leave a Reply