Nowoczesne technologie a własny biznes w 21 wieku

Od jakiegoś czasu pojawiają się w wielu mediach informacje, że roboty zabierają nam pracę, a sztuczna inteligencja zastępuje nawet prawników i lekarzy. Jaki biznes jest w takim razie dobrym pomysłem w 21. wieku?

Przyszłość

Przede wszystkim, warto podzielić sobie myślenie o biznesie na lata, w których chcemy go prowadzić, ponieważ świat zmienia się tak szybko, że za kilka lat sytuacja może wyglądać diametralnie inaczej niż teraz oraz nam się teraz wydaje, że będzie wyglądała. Warto zwracać uwagę na prognozy futurologów, ale warto też pamiętać, że to wciąż – jedynie – prognozy.

Ogólnie, trend jest taki, że faktycznie następuje stopniowa automatyzacja całego szeregu różnych zadań wykonywanych tradycyjnie przez ludzi. Niektóre z zadań łatwiej zautomatyzować, inne trudniej i dlatego część zadań utrzyma się dłużej jako domena ludzi, natomiast inne zadania szybciej zostaną przejęte przez maszyny. Przy przewidywaniu tych zmian warto brać pod uwagę nie tylko łatwość zastąpienia człowieka maszyną, ale także koszt takiego zastąpienia i potencjalne zyski dla firmy. Czasami bowiem nawet jeżeli trudność jest duża, ale zamiana przyniosłaby duże zyski dla firm, można się spodziewać zintensyfikowanych prac nad taką zamianą i być może nawet dokonanie jej przed zamianą mniej skomplikowaną (i mniej zyskowną).

Biorąc pod uwagę te zmienne możemy zastanawiać się jaki biznes będzie sensowny za 5 do 10 lat i planować swoje działania odpowiednio. A póki co należy skoncentrować się na teraźniejszości.

Teraźniejszość

Aktualnie wciąż jeszcze większość tradycyjnych biznesów ma się dobrze. Na dziś dzień można osiągnąć sukces zarówno przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii jak i całkowicie bez nich. Wszystko zależy od dziedziny, w której chcemy rozwijać naszą firmę.

Niewątpliwie, wszelkie biznesy związane z działalnością internetową, komputerami, elektroniką znacznie zyskują dzięki automatyzacji. Jest jednak wiele biznesów, które nie wymagają automatyzacji lub wręcz zyskują dzięki jej braku. Tutaj będą biznesy związane z tworzeniem rękodzieła, oparte na relacjach międzyludzkich (restauracje, hotele).

Planując własny biznes warto sprawdzić rynek pod kątem użycia przez konkurencję nowoczesnych technologii. Warto przemyśleć dlaczego konkurencja korzysta/ nie korzysta z nowoczesnych technologii i podjąć samodzielną decyzję o tym czy chcemy się oprzeć na zdobyczach techniki (czy nam one pomogą) czy wolimy się prezentować jako firma „ludzka”, czyli taka która gwarantuje, że po drugiej stronie linii telefonicznej, klawiatury, lady znajduje się człowiek.

Ludzie (niektórzy) w dobie ciągłych zmian technologicznych będą pragnęli kontaktu z innymi ludźmi oraz informacji o tym, że to drugi człowiek pracował nad produktem który decydują się kupić i warto wykorzystywać ten fakt.
Ludzie (niektórzy) będą jednak także oczekiwali, że zakupiony przez nich towar / opłacona usługa będzie najwyższej możliwej jakości i jeżeli nowoczesne technologie mogą nam pomóc podnieść jakość towarów / usług oferowanych przez naszą firmę, to zdecydowanie warto zainwestować w te technologie.

Podsumowując, wciąż jeszcze praktycznie każdy biznes może być dobrym biznesem, niemniej jednak warto zastanawiać się czy biznes ten zyska czy straci na użyciu nowoczesnych technologii zarówno teraz jak i w kilkuletniej przyszłości.

About the Author

admin

Leave a Reply