Komputery wygrywają z ludźmi

Już dwadzieścia lat temu okazało się, że komputery są w stanie wygrać z ludźmi w grze w szachy. Słynny pojedynek Deep Blue vs Garry Kasparov był tym momentem, w którym wielu zrozumiało, że teraz pytanie nie brzmi już ‚czy komputery będą w stanie wygrać z ludźmi w kolejnych skomplikowanych grach”, ale brzmi „kiedy to nastąpi?”.

W zeszłym roku padł kolejny bastion ludzkiej dominacji – gra w Go. Gra ta jest o kilka poziomów bardziej skomplikowana od szachów, a jednak i tu komputer okazał się zwycięzcą. Co prawda w jednym z kilku rozegranych partii to reprezentant ludzi (Lee Sedol) wygrał, ale cały mecz wygrał reprezentant komputerów AlphaGo.

Niedawno komputery potwierdziły swoją wyższość wygrywając w pojedynku AlphaGo (najlepszy gracz reprezentujący komputery) vs Ke Jie (najlepszy aktualnie na świecie gracz reprezentujący ludzi).

Jest oczywiście jeszcze wiele zadań i gier, w których to ludzie są górą, ale biorąc pod uwagę prowadzone nad sztuczną inteligencją i programami uczącymi się opartymi na sieciach neuronowych, ludzie będą oddawali kolejne pola komputerom.

Na całe szczęście to wciąż jeszcze ludzie kontrolują kiedy komputery w ogóle wchodzą do gry.

About the Author

admin

Leave a Reply