samochód wypadek

Kiedy zdarzy się nam wypadek w pracy- co robić?

Są takie branże, w których nietrudno o wypadek podczas pracy, gdyż z definicji związane są one z zawodami ryzykownymi i niebezpiecznymi. A jednak, wypadki podczas pracy zdarzają się nawet i w tych zawodach, które wydają się być całkowicie bezpieczne- mowa tutaj na przykład o pracy biurowej. Dobrze jest więc wiedzieć, jak w takiej sytuacji się zachować i na co możemy liczyć, jeśli faktycznie ulegniemy wypadkowi w godzinach pracy. Może być to istotne z punktu widzenia późniejszego starania się o stosowne odszkodowanie.

Co zrobić w momencie, kiedy już dojdzie do wypadku?

Procedura zależy od tego, w jakim jesteśmy stanie. Jeśli tylko nasz stan na to pozwala i jeśli jesteśmy w pełni świadomi- powinniśmy niezwłocznie poinformować naszego pracodawcę o całym zajściu. Ten z kolei ma obowiązek udzielić nam pomocy oraz zabezpieczyć miejsce, w którym doszło do wypadku. To zabezpieczenie miejsca wypadku ma pełnić dwie funkcje. Z jednej strony chodzi o to, aby to, co spowodowało wypadek nie mogło już zagrozić innym pracownikom. Z drugiej strony zabezpieczenie to jest ważne po to, aby potem móc dokładnie zbadać przyczynę całego zajścia. Czasem istnieje możliwość całkowitego wydzielenia i zamknięcia przestrzeni, w której miał miejsce wypadek. Zdarza się jednak, że nie jest możliwe, gdyż pozostali pracownicy muszą podtrzymywać funkcjonowanie maszyn i urządzeń- wówczas najlepiej od razu zabezpieczyć wszelkie ślady najlepiej, jak jest to tylko możliwe.

Badanie okoliczności wypadku

Przedsiębiorca jest obarczony koniecznością zbadania, dlaczego doszło do wypadku. Powinien zrobić to sam lub poprzez powołanie specjalnego zespołu, w którym najczęściej powinna się znaleźć osoba zajmująca się w zakładzie kwestiami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zespół powinien składać się przynajmniej z dwóch pracowników, a efektem dochodzenia powinien być raport, jaki powinien zostać złożony pracodawcy.

Zazwyczaj, osobie zatrudnionej na umowę o pracę przysługuje odszkodowanie po wypadku w pracy. Bardzo istotne jest jednak, co wykaże raport, w którym komisja zbada okoliczności wypadku. Są bowiem sytuacje, w których odszkodowania powypadkowe są właściwie niemożliwe do uzyskania. Dotyczą one sytuacji, kiedy pracownik ulega wypadkowi w konsekwencji rażącego złamania obowiązujących przepisów BHP- a więc jeśli uszkodzi sobie wzrok podczas pracy, ale w momencie, kiedy doszło do wypadku nie miał założonych specjalnych okularów ochronnych, które są obowiązkowe. Na odszkodowanie nie ma też co liczyć osoba, która ulegając wypadkowi była pod wpływem alkoholu, lekarstw lub też innych środków odurzających. Jeśli chcemy starać się o odszkodowanie, ale nie wiemy do końca w jaki sposób to zrobić- powinniśmy wejść na stronę armedlaw.pl. Są to specjaliści, którzy zajmują się kwestiami odszkodowań- także i tych, jakie wiążą się z wypadkami podczas pracy. Specjalista będzie w stanie ocenić, jakie mamy szanse na uzyskanie odszkodowania i czy warto o nie wnioskować, a także w jaki sposób rozpocząć całą procedurę.

About the Author

admin

Leave a Reply