Gdzie na narty w Szkocji

 

 


Natalia Bancarzewska
foto: Alistair Keddie, Adrian Kiełbiński, Agnieszka Kiełbińska

Jest wiele pięknych miejsc na ziemi, które znacznie częściej niż Szkockie Highlands polecane są w biurach podróży i opisywane w książkach podróżniczych. Może dlatego, że brak tu olbrzymich luksusowych hoteli i restauracji, centrów odnowy biologicznej, basenów i siłowni rozsianych po wszystkich górach i dolinach.

I pewnie gdyby nie to, że znaczna część tych terenów to parki narodowe już dawno powstałoby tu “szkockie Aspen”.


Mimo to przepiękne rejony Highlandów mają wielu swoich miłośników. Nie straszne im są deszcze i wiatry, a tradycyjne szkockie zajazdy i puby cenią sobie znacznie bardziej niż przepych najlepszych hoteli.

Górskie szczyty na północy Szkocji przykrył śnieg. Fanatycy jazdy na nartach planują wypady za miasto, a właściciele wyciągów zacierają ręce.
Jeśli pogoda sprzyja, sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia, w tym czasie zimowe kurorty odwiedzają tysiące miłośników białego szaleństwa.


foto: Alistair KeddieOśrodki narciarskie w szkockich Highlands nie są tak znane jak te w Alpach Szwajcarskich, odstraszać może również bardzo kapryśna pogoda. Mimo to tutejsze kurorty są godne polecenia - świetnie przygotowane trasy narciarskie i wspaniała sceneria są wymarzonym miejscem dla entuzjastów tego sportu.

Narciarze mogą wybierać spośród 5 kurortów:

- Nevis
- Glencoe
- The Lacht
- Craingorm
- Glenshee


Każdy z nich oferuje kilometry doskonale przygotowanych tras o różnym stopniu trudności, które zadowolą początkujących i zaawansowanych narciarzy.


The Nevis Range


Ben Nevis, foto: Alistair KeddieNajnowsze z całej piątki centrum narciarskie usytuowane w samym sercu szkockich Hihglands, na górze Aonach Mor, ósmym pod względem wysokości szczycie w Wielkiej Brytanii.

Ściągnij mapkę dojazdu do kurortu Ben NevisT U T A J

Atrakcją kurortu jest jedyna w UK linia gondolowej kolejki górskiej, która wwozi narciarzy na stoki (dojeżdża na wysokość 0,7 km).
Wagonik kolejki mieści maksymalnie 6 osób, a podróż w jedną stronę trwa około 15 minut.Cena za bilet w dwie strony (osoba dorosła) to 8.50 GBP, zdecydowanie bardziej opłaca się zakup rocznego biletu w cenie 37 GBP (osoba dorosła).

Navis Range oferuje najwyżej położone nartostrady w Szkocji. Narciarze mają do dyspozycji 35 tras zjazdowych:

- 7 zielonych dla początkujących narciarzy
- 12 niebieskich i 11 czerwonych dla średnio-zaawansowanych
- 5 czarnych dla ekspertów

Funkcjonuje 12 wyciągów, a ich przepustowość to 9.600 os/h

Ceny karnetów w sezonie 2007 możesz ściągnąć T U T A J

Na miejscu istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu oraz zapisania się do szkółki narciarskiej.
Nad bezpieczeństwem narciarzy czuwają patrole (Ski Ptrol), które w razie potrzeby udzielą (bezpłatnej) pierwszej pomocy.

Navis Range otwarte jest 7 dni w tygodniu od 9.00 (8.30 w weekendy i święta) do 16.00

Sezon trwa od grudnia do maja (jeśli sprzyja pogoda)

Po narciarskim szaleństwie można udać się do pobliskiego miasteczka Fort William pełnego komfortowych hotelików i guest housów, a w jednym z pubów rozgrzać się szklanicą whisky.

Warto zajrzeć do jednej z najstarszych (1825 r.) licencjonowanych destylarni w Szkocji Ben Nevis Distillery i odkryć sekrety destylacji prawdziwej whisky.

Jeśli masz ochotę na kufel Ale prosto z beczki i zjedzenie czegoś smacznego zaglądnij do tradycyjnej szkockiej piwiarni i restauracji Grog & GruelJak dojechać?

Samochodem:

Fort William znajduje się około 2,5 h drogi od Glasgow i 1,5 h na południe od Inverness jadąc A82. Dla podróżujących ze wschodu jest kilka dróg dojazdowych z A9, z których można skorzystać (także z Perth i Aviermore). Nevis Range usytuowany jest 7 mil na północ od Fort William, zaraz przy drodze A82 w kierunku Inverness. Dojazd jest bardzo dobrze oznakowany. Zaplanuj trasę z www.theaa.com

Pociągiem:

Dojazd z Glasgow do Fort William zajmuje około 4 godzin.
Zaplanuj podróż z www.nationalrail.co.uk

Autobusem:

Na trasie Glasgow - Fort William operują firmy przewozowe:

CityLink www.citylink.co.uk

National Express www.nationalexpress.com


Fort William Tourist Information Centre
Cameron Centre
Cameron Square
Fort William
Scotland PH33 6AJ
Tel: 01845 22 55 121 Email: info@visitscotland.com

Więcej informacji o kurorcie Nevis znajdziesz na www.nevisrange.co.ukGlencoe (The White Corries)Glen Coe, foto: Alistair KeddieUważane za najbardziej “alpejskie” ze wszystkich kurortów w Szkocji Glencoe Ski Centre znajduje się najbliżej Glasgow.
Położone jest w jednym z najpiękniejszych zakątków szkockich gór, w dolinie Glencoe.

Każdy znajdzie tutaj cos dla siebie. Początkujący narciarze mają do dyspozycji 4 zielone trasy, mogą również skorzystać z pomocy przyjaznych instruktorów.
Średnio-zaawansowani mogą próbować swoich sił na 6 niebieskich i 7 czerwonych trasach, a wytrawni narciarze mogą zaszaleć na 2 trasach czarnych, z których jedna o nazwie “Fly Paper” jest najbardziej stromą w Szkocji.
Stoki obsługiwane są przez 7 wyciągów a ich przepustowość to 4.300 osób/h.


Glen Coe, foto: Alistair KeddieNa terenie kurortu działają dwie restauracje: duża Log Cabin Restaurant znajdująca się u podnóża góry i mniejsza, przytulna The Plateau Mountain Café, 2362 stopy nad poziomem morza, z okna której rozciąga się widok na Rannoch Moor i Ben Nevis. Obie oferują gorące posiłki i zimne przekąski.

Jak w każdym szanującym się centrum sportów zimowych czekają tu na nas wypożyczalnie sprzętu i szkółki nauki jazdy na nartach, a nad bezpieczeństwem czuwa drużyna Ski Patrolu.

Cennik na sezon 2007 ściągnij T U T A J

Pogoda w tym rejonie jest bardzo zmienna dlatego należy na bieżąco sprawdzać prognozę

Nie daleko kurortu położona jest malownicza wioska Glencoe(Glencoe Village).

Jak dojechac?

Samochodem:

Dojazd z Glasgow zajmuje około 1,5 h. Z Glasgow kierujemy się na Dumbarton drogą A82. Mijamy Dumabarton.
Dalej drogą A82 jedziemy aż do Glencoe. Ta niesamowicie malownicza trasa wzdłuż jeziora Loch Lomond wiedzie na północ przez Crianlarich, Tyndrum i na końcu przez Rannoch Moor. Stamtąd Glencoe Ski Centre jest już bardzo dobrze oznakowane.

Pociagiem:

Możemy dojechac do Bridge of Orchy lub Fort William.

Autobusem

Linia autobusowa Citylink zatrzymuje się przy White Corries - zaraz przy drodze dojazdowej do Glencoe Ski Centre.

Wiecej sczegółów na www.glencoemountain.comGóry Cairngorm tworzą najwyższy masyw w Wielkiej Brytanii, wznoszą się na wysokość 1309 m n.p.m . Swoja nazwę wzięły od szytu Cair Gorm (Blue Mountain, 1245 m n.p.m).

Zlokalizowane są tu trzy z pięciu centrów narciarskich : Glenshee Ski Centre, The Lecht Ski Centre oraz Craingorm Ski Centre.


Glenshee
Na granicy Aberdeenshire i Perthshire

Zobacz na mapkę

Pierwsi narciarze pojawili się tutaj w późnych latach 30-stych, a w 1957 r. Klub Narciarski z Dundee wybudował pierwszy wyciąg orczykowy na górze Meall Odhar. Dzisiaj to największe centrum narciarskie w Wielkiej Brytanii, które może poszczycić się systemem 21 wyciągów obejmującym 3 doliny i 4 góry (przepustowość wyciągów to 15.460 os / h).

Na narciarzy czeka tu 40 km tras o różnorodnej skali trudności:

- 8 zielonych
- 13 niebieskich
- 13 czerwonych
- 2 czarne

Ceny karnetów w sezonie 2007 możesz sprawdzić T U T A J

Wypożyczalnia sprzętu dysponuje 600 parami nart, mimo to lepiej dokonać rezerwacji 24 h przed planowanym przyjazdem.
Koszt wypożyczenia nart z butami to 16 GBP za dzień /os dorosłą, a samych butów 9 GBP.(ze względów higienicznych nie wypożycza się czapek, rękawic i gogli).
Sprzęt można wypożyczyć również na pól dnia.

Sezon w zależności od warunków pogodowych trwa tutaj od grudnia do kwietnia. Centrum działa od 8.30 do 17.00 przez 7 dni w tygodniu.

Po wyczerpujących wyczynach na stoku można odpocząć w jednej z trzech restauracji: Base Café, Cairnwell Mountain Restaurant, Meall Odhar Café i przegryźć cos ciepłego by zgromadzić siły na kolejne szusowanie!

Zakwaterowania można szukać w miasteczku Blairgowrie nazywanym przez mieszkańców „Blair” lub w przepięknym, tętniącym życiem miasteczku Braemar, które znane jest z najniższej odnotowanej temperatury w Wielkiej Brytanii -27.2 stopnie C

Jak dojechać?

Samochodem:

Glenshee Ski Centre jest usytuowane przy drodze A93, 9 mil na południe od Braemar i 25 mil na północ od Blairgowrie.

Dojazd z południa/zachodu Szkocji:

Jadąc M74 z Glasgow, zjeżdżamy na M73 a później na M80 w kierunku Stirling. Stamtąd A9 w kierunku Perth. Na rondzie "Broxden" podążamy za znakami kierującymi na Braemar. Przejeżdżamy przez most Friarton Brodge i skręcamy w lewo do Perth.

Stamtąd jedziemy A93 do Blairgowrie. Z Blairgowrie kierujemy się na Braemar. Kierunek na Glenshee jest bardzo dobrze oznakowany.

Dojazd z południa/wschodu

Jedziemy A1 w kierunku Edynburga, następnie zjeżdżamy na M9 North kierując się przez Forth Road Bridge do Perth. Dalej tak jak powyżej

Dojazd z Glasgow zajmuje około 2h (101 mil)
www.theaa.com

Pociągiem:

Nabliższe stacje znajdują się w Aberdeen, Perth, Dundee i Pitlochry
www.nationalrail.co.uk

Autobusem:

CityLink
www.citylink.co.uk

Podróż z Glasgow do:
Aberdeen - około 3h
Perth - około 1.5h
Dundee - około 2h
Pitlochry - około 2.20h

Na trasie Glasgow-Aberdeen kursuje również National Express
www.nationalexpress.com


Blairgowrie Tourist Information Centre
26 Wellmeadow
Perth & Kinross
Blairgowrie
Scotland
PH10 6AS
Tel: 01250 872960 Fax: 01250 873701
Email: blairgowrietic@perthshire.co.uk

Braemar Tourist Information Centre
The Mews
Mar Road
Braemar
Aberdeenshire
Grampian
Scotland
AB35 5YP
Tel: 013397 41600
Wiecej informacji na www.ski-glenshee.co.uk


The Lecht

35 mil od Glenshee/ między Tomintoul i Ballater - zobacz mapkę T U T A J

Najmniejszy kurort naciarski w Szkocji usytuowany po północnej stronie masywu Caingorm.

Kurort ten polecany jest w szczególności początkującym i średniozaawansowanym narciarzom, czeka na nich 7 tras zielonych, i 7 niebieskich i 5 czerwonych.
Nie jest to najlepsze miejsce dla profesjonalistów - dla nich przeznaczona jest tylko 1 czarna trasa.

Ściągnij mapkę tras narciarskich T U T A J

To miejsce dobre na weekendowe wypady rodzinne również ze względu na stabilne warunki pogodowe.

Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu - nowy system wypożyczania wprowadzony w sezonie 2006/2007 ma raz na zawsze rozwiązać problem kolejek.

Najbliższe zakwaterowanie można znaleźć w odległości 5 km od kurortu w miasteczku Corgarff lub w oddalonym o 30 min miasteczku Braemar (za około 15 GBP można przenocować w schronisku młodzieżowym)

Jak dojechac?

Samochodem:
Dojazd zajmuje około 3, 5 h. Z Glasgow kierujemy się na na autostradę M8 w kierunku Edynburga, następnie z M8 zjeżdżamy w kierunku M80 - Stirling.Z M80 konktynuujemy jazdę austradą M9(A9)
Dalej kierujemy sie na Elgin (droga A95) . Stamtąd kierujemy się na drogę A939 w kierunku Tomintoul (Braemar), która prowadzi do samego centrum narciarskiego.

Autobusem

Z Glasgow siecią CityLink lub National Express dojeżdżamy do Aberdeen, stąd łapiemy pociag do Braemar lub Ballater

Aberdeen Visitor Information Centre
23 Union Street
Aberdeen , Aberdeenshire , Grampian
Scotland
AB11 5BP
Tel: 01224 288828 Email: info@agtb.org

Braemar Tourist Information Centre
The Mews
Mar Road
Braemar
Aberdeenshire
Grampian
Scotland
AB35 5YP
Tel: 013397 41600

Tomintoul Tourist Information Centre
The Square
Tomintoul
Aberdeenshire
Grampian
Scotland
AB37 9ET Tel: 01807 580285

Wiecej informacji znajdziesz na www.lecht.co.ukCairngorm

Lokalizacja kurortu KLIKNIJ T U T A J

Największy w Wielkiej Brytanii ośrodek narciarski znajdujący się w odległości 8 mil od centrum Aviemore.
W 2005 roku zdobył prestiżową nagrodę na „The Most Improved European Ski Resort” (najlepiej zagospodarowany kurort narciarski w Europie).

Stacja narciarska oferuje aż 35 km tras!
Narciarze mają do dyspozycji :
3 trasy zielone
6 niebieskich
9 czerwonych
1 czarna

Przepustowosć wyciagów to 12.000 os/h

Zobacz jak rozkładają się trasy T U T A J

Sezon trwa od października do maja.

Ściągnij cennik na rok 2007 T U T A J

Kolejka linowo-terenowa (The Craingorm Funicular) będąca atrakcją przez cały rok, zimą wwozi szybko narciarzy na stoki.
Kolejka kursuje co 15 albo 30 minut.
Pierwsza kolejka w górę odjeżdża o 10.00 (10.30 w środy), a ostatnia w górę o 16.30.
Ostatnia kolejka w dół zjeżdża o 17.15.
*godziny różnią się w zależności od sezonu

Kurort czynny jest cały rok z wyjątkiem Bożego Narodzenia i podczas corocznej konserwacji kolejki (zazwyczaj połowa listopada).

Na terenie ośrodka znajduje się komfortowa restauracja Ptarmigan (uznana przez Taste of Scotland) z tarasu której rozciąga się przepiękny widok na szkockie góry. Restauracja znajduje się na wysokości 3600 stóp i jest najwyżej położoną w UK.
Można do niej dotrzeć kolejką.
Po dniu spędzonym na stoku można się także rozgrzać w Cas Bar i zamówić pyszną Lavazze lub gorącą czekoladę i przekąsić baked potatoes (pieczone ziemniaki nadziewane najczęściej tuńczykiem i żółtym serem).Nie tylko amatorzy sportów zimowych ale i zakupów znajdą tu coś dla siebie. W „Shop at the Top” i w „Mountain Shop” kupić można pamiątki, książki, mapy, kosmetyki i wiele przydatnych gadżetów.
Zakupione kartki pocztowe można wysłać z najwyżej położonej skrzynki na listy w Wielkiej Brytanii.

W Aviemore warto zobaczyć:

Browar (Cairngorm Brewery)

- nie daleko od centrum miasta Aviemore stoi stary browar, w którym produkuje się jedne z najlepszych piw w szkockich Highlands. Przy wyrobie piwa wykorzystuje się najczystszą górską wodę.

Przeżyj niezapomnianą podróż koleja parową

Gdzie spać?

Bed&Breakfast

Guest Houses

Hotels

Sprawdź również T U T A J

Jak dojechać?

Samochodem:

Z Glasgow kierujemy sie na autostradę M8 w kierunku Edynburga. Z M8 zjeżdzamy na M80 (Stirling) i dalej w kierunku M9 (A9) na Perth.
Drogą A9 jedziemy około 70 mil kierując się na Inverness
Z A9 zjeżdżamy w kierunku B9152 (Aviermore).

Pociągiem:

Najbliższa stacja znajduje się w Aviemore.
Stąd pod Cairngorm Ski Centre dojeżdża autobus miejski.

Autobusem

Do Aviemore kursują autobusy sieci CityLink i National Express
Podróż z Glasgow trwa około 4.45 h.

Aviemore Tourist Information Centre
Grampian Road
Aviemore, PH22 1PP
Tel: 01479 810363 - Fax: 01479 811063.
Otwarte 9.00-13.00,14.00-17.00 (codziennie). Otwarte cały rok.

Wiecej o Cairngorm Ski Centre www.cairngormmountain.com
Szkockie Highlands to wyjątkowe miejsce. Kto raz zawita w te strony będzie chciał wracać.


foto: Agnieszka Kiełbińska

Co czyni szkockie Highlands miesjcem tak magicznym? Może to, że jest “nie odkryte”, pełne tajemnic, nie zbadanych szlaków, może to te mgły otulające szczyty gór i stada jeleni mknące po skalistych zboczach, a może to zasługa Harry Pottera?

Warto odwiedzić tą krainę o każdej porze roku. Latem zachwyca soczyście zielona trawa, jesienią wrzosowiska, zimą szczyty gór przykryte czapami śniegu. To świat tysięcy lśniących jezior, krystalicznie czystej wody, bajkowych zamków i małych domków o bielonych ścianach.
To miejsce dla tych, którzy szukają spokoju, tutaj przyjeżdża się wziąć głęboki oddech, zobaczyć piękno i poczuć siłę natury.


foto: Adrian KiełbińskiGlasgow Tourist Information Centre
11 George Square
Glasgow
Strathclyde
Scotland
G2 1DY
Tel: 0141 204 4400
Fax: 0141 221 3524
Email: enquiries@seeglasgow.com

Schroniska młodzieżowe w Szkocji:
www.syha.org.uk


--------------------------------------------------------------

dziękujemy za udostępnienie zdjęć:

Alistair Keddie
http://www.bigalbaphotography.co.uk

Agnieszka Kiełbińska
Adrian Kiełbiński 

 

 

Rozrywka

Puby w Glasgow Centrum
Puby Glasgow West End
Kluby nocne
Polskie miejsca
Kina
Teatry w Glasgow

Muzea

Muzeum Transportu
Kelvingrove Art Gallery and Museum

Felietony

Sezon buraczany
Historie prawdziwe, czyli YOOOŁŁ GLASGOOŁŁŁ!
Miejsce siedzenia zmienia punkt widzenia
Alesz siem wkółem!
Praca i Sukces
Bairds Bar
Kowalski płaci więcej czyli Royal Mail zarabia podwójnie na Polakach
Obrona konieczna
Uwaga Małolat
Chlap! Chlap! Chlap! czyli Kulisy T In The Park
Tajemnice Wickermana czyli przygody z T In The Park ciąg dalszy
Urządzili nam piekło
Glasgow – miasto „do życia” czy „robienia” pieniędzy?
Polak potrafi, ale Szkot go przechytrzy czyli polsko-szkockie różnice narodowe

Wycieczki za Glasgow

Culzean Castle - Najpiękniejszy Park w Wielkiej Brytanii
Ben A an
Tajny bunkier
Gdzie na narty w Szkocji
Chatelherault
Ruiny zamku Bothwell nad rzeką Clyde
St Andrews - Symbol szkockiej reformacji
North Berwick - Biarritz Północy
Glen Coe
Królestwo Dalriady - Dál Riata
Loch Ness
Szetlandy – wśród wichrów i fal
Strathaven

Pod patronatem Glasgow24

W 4gramy
Abradab & Kaliber 44
XV Finał WOŚP w Glasgow
Pokahontaz w Edynburgu
Decks vs. Vocal Chords
O.S.T.R. w Edynburgu
Kiermasz Polskich książek
Irek Krosny w Glasgow - relacja, galeria zdjęć

Wywiady Glasgow24.pl

Vanem do Glasgow
Glennskii
Artur Boruc
Rozmowa z mimem
Z Myslovitz w świat!

Kościół w Szkocji

Polscy kapelani w Szkocji

Polscy muzycy w Szkocji

MCYaaN

Smak Szkocji

Whisky - czyli co płynie w Szkockich żyłach
Kuchnia w kratke - Szkocka gastronomia

Szkockie tradycje

Tajniki szkockiej garderoby

Reklama:

 

Najbliższe koncerty:

 

Najbliższe wydarzenia:

 

Partnerzy:

Newsletter:

E-mail:
Miasto:
Nr tel.:
Kategorie:
Nowości
Oferty pracy
Smsy o wydarzeniachReklama | Współpraca | O nas | SOK | Regulamin | Admin | Information in English

© 2006-2010 GoodPoint Studio,
All Rights Reserved.