dresscode w pracy

Dress code w pracy, czyli jak ubierać się służbowo na co dzień?

W większości miejsc pracy, szczególnie w różnego rodzaju instytucjach i korporacjach, obowiązują sztywne zasady ubierania się. Dotyczą one również niektórych grup zawodowych, takich jak prawnicy czy urzędnicy. Dress code w pracy jest ściśle powiązany z charakterem danego miejsca i jest bardzo ważną zasadą jego funkcjonowania. Warto więc znać ogólne zasady tego, jak należy się służbowo ubierać, szczególnie, jeśli nie jest on nigdzie sprecyzowany. Na co należy zwrócić największą uwagę? Jakie ubrania zaliczają się do eleganckich i odpowiednich w miejscu pracy, gdzie obowiązuje formalny dress code?

Dress code wbrew pozorom jest w każdym miejscu pracy

Określenia dress code używa się najczęściej w odniesieniu do zasad eleganckiego ubierania się obowiązujących w danym miejscu pracy. Nie muszą one być jednak odgórnie narzucone czy zawsze oznaczać formalnego ubioru. Prawda jest taka, że w każdej pracy obowiązuje jakiś dress code, wynikający wprost z modelu biznesowego i charakteru organizacji. Równie dobrze firma może oczekiwać, że pracownicy będą przychodzili do biura w stosownych do miejsca ubraniach, ale niekoniecznie bardzo formalnych oraz sztywnych.

Dress code w pracy – a co, jeśli jest ona nowa?

O ile w przypadku urzędu czy kancelarii adwokackiej z góry wiadomo, jaki ubiór obowiązuje tam na co dzień, tak w przypadku innych firm może być to dość skomplikowane. Warto się więc wcześniej zastanowić, niż popełnić gafę w pierwszym dniu pracy. Przyjście w eleganckim stroju do pracy, gdzie wszyscy ubierają się casualowo nie będzie miało żadnych konsekwencji, ale w odwrotnej sytuacji może być już bardzo niezręcznie.

Dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na takie szczegóły już podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jeśli odbywa się ona w docelowym miejscu pracy. Jeśli nie, zawsze można o to zapytać osobę, która przeprowadza rekrutację lub też wysłać jej maila z zapytaniem, gdy będziemy już wiedzieli, że dostaliśmy tam pracę.

Jakie ubrania zaliczają się do eleganckiego dress codu?

Jeśli w nowym lub obecnym miejscu pracy obowiązuje formalny dress code, oznacza to, że należy ubierać się bardzo elegancko. Stylizacja w przypadku mężczyzn powinna składać się z garnituru lub marynarki i eleganckich spodni oraz koszuli. Natomiast kobiety mogą wybrać elegancką bluzkę i spódnicę z żakietem lub eleganckim kardiganem. Sukienki casual też będą jak najbardziej na miejscu, ponieważ są stylowe i formalne, ale nie za bardzo sztywne w swojej formie. Jeśli więc musimy ubierać się w swojej pracy elegancko, sukienki casual będą świetnym wyborem.

Potrzebujesz sukienki casual do pracy? Kup ją na: https://www.niren.pl/pl/c/Sukienki-casual-damskie/65

About the Author

admin

Leave a Reply