Czym jest porozumienie Advance Pricing Agreement?

Pomiędzy powiązanymi podmiotami dochodzi do wszelkiego rodzaju transakcji, co oczywiście dziwić nie może. Jeśli również i Wy jesteście przedsiębiorcami, uwagę powinniście zwrócić przede wszystkim na ceny transakcyjne. Skoro tak warto nieco bliżej pochylić się nad porozumieniem APA, z ang. advance pricing agreement. Wielu nie wie, o czym mowa. Czym jest w związku z tym APA i jakie korzyści niesie przedsiębiorcom?

Formuła APA

Jeśli mielibyśmy w jakiś najprostszy sposób wyjaśnić APA, wskazalibyśmy, że jest to nic innego jak formalne porozumienie, które ma na celu ustalenie cen transakcyjnych pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym. Możemy w związku z tym powiedzieć, że jest to swego rodzaju rodzaj pewnej umowy. Jak nie trudno się domyślić w umowie takiej organ podatkowy akceptuje wybór i sposób metody ustalenia cen transferowych przez podatnika z podmiotami powiązanymi. Dodajmy tutaj jeszcze, że ta umowa ma formę decyzji administracyjnej. Organem właściwym do jej zawarcia jest natomiast sam Minister Finansów.

Korzyści APA

Skoro wiemy już, czym jest APA, odnieśmy się również do korzyści, jakie wynosi z takiej umowy sam przedsiębiorca. Tak oto umowa taka przede wszystkim ogranicza ryzyko, jeśli mielibyśmy odnieść się do transakcji między podmiotami powiązanymi. Ponadto w zależności od tego, jakie jest to porozumienie (jednostronne, dwustronne lub wielostronne) może dodatkowo wyeliminować ryzyko podwójnego opodatkowania. Dzięki temu jest to umowa, która daje gwarancję bezpieczeństwa obu stronom.

BTTP

Sęk w tym, że porozumienie APA jest na tyle skomplikowane, że przygotowanie całej dokumentacji lepiej jest zlecić specjalistom. Z ich znalezieniem większego problemu mieć jednak nie można. Na pewno wielu zastrzeżeń nie będzie, jeżeli w tym celu zgłosicie się Państwo do firmy BTTP z Warszawy. Jest to podmiot, który zatrudnia na tyle doświadczony personel, że na pewno znajdą się tutaj specjaliści, którzy poradzą sobie z takim zadaniem. Nie ma co do tego nawet najmniejszych wątpliwości. Są to ludzie, którzy jak mało kto znają się na swojej pracy.

About the Author

admin

Leave a Reply