otwieranie domu opieki

Czy trudno jest założyć własny dom opieki?

Prywatne domy opieki cieszą się coraz większą popularność. Dzieje się tak z kilku względów. Pierwszym z nich jest fakt, że społeczeństwo starzeje się i często dzieci nie są w stanie świadczyć osobiście swoim rodzicom takiej opieki, jaka jest im potrzebna. Kolejną kwestią jest też to, że tego typu placówek o charakterze publicznym ciągle w naszym kraju brakuje, a w konsekwencji tego osoby, które mają fundusze i które chciałyby się w takim miejscu zakwaterować- nie mogą znaleźć ośrodka, w którym byłoby wolne miejsce. To pokazuje, że faktycznie otworzenie takiego biznesu może być strzałem w dziesiątkę. Być może, na pierwszy rzut oka posiadanie domu opieki jest prostym zadaniem. W momencie jednak, kiedy zaczynamy dowiadywać się, jak założyć dom seniora, może się okazać, że jest to zadanie trudne, a także wymagające sporych nakładów finansowych.

Zapewnienie odpowiednich warunków

Zanim w ogóle zaczniemy starać się o pozwolenia i w ogóle pomyślimy o tym, aby zacząć przyjmować rezydentów, musimy stworzyć w posiadanej nieruchomości odpowiednie warunki dla osób, które będą miały tutaj przebywać. Możemy zorientować się oczywiście, jak otworzyć dom seniora od strony prawnej, najważniejsze jest jednak, aby spełnić warunki, jakie zostały określone w ustawie o opiece społecznej. Na pewno, konieczne będzie zapewnienie osobom starszym i potrzebującym pomocy odpowiednich warunków bytowych. Przez to rozumie się godziwe warunki życia, wyżywienie, wyposażenie miejsca ich pobytu, a także systematyczne utrzymywanie ośrodka w odpowiedniej czystości. Więcej o utrzymaniu czystości przeczytasz tutaj: http://armadaklinik.pl/utrzymanie-czystosci/ .Kolejną sprawą jest opieka nad rezydentami. Bardzo często będą oni wymagali pomocy przy codziennych, nawet najbardziej prozaicznych czynnościach. Mogą również wymagać wsparcia pielęgniarskiego oraz lekarskiego. Dodatkowo, ważne jest, aby sprawić, by osoby zakwaterowane w ośrodku dobrze się tam czuły. Dowiadując się więc o to, jak założyć dom spokojnej starości warto podpatrzeć ofertę ośrodków, które już jakiś czas są obecne na rynku i mają podopiecznych, którzy są zadowoleni ze swojego zakwaterowania. Wiele cennych informacji i wskazówek możemy szukać także w publicznych placówkach, które chętnie podzielą się z nami swoim doświadczeniem.

Dom seniora- jak założyć i na jakie kwestie formalne zwrócić uwagę?

Oczywiście, aby w ogóle móc zacząć przyjmować podopiecznych do placówki należy upewnić się, czy obiekt jest dobrze przystosowany dla osób starszych. O ile do domu opieki mogą być przyjmowane osoby, które wymagają „opieki”, zazwyczaj są to raczej domy seniora, a więc miejsca dedykowane osobom w podeszłym wieku, które mogą być częściowo lub całkowicie niepełnosprawne. Konieczne jest złożenie specjalnego wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie takiego domu opieki, w którym jasno określimy, w jaki sposób finansowany będzie pobyt mieszkańców na terenie ośrodka. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy opłaty będą w bezpośredni sposób związane ze świadczeniami, jakie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

About the Author

admin

Leave a Reply