20 minut rozmowy za 500.000 dolarów, czyli konkursy dla AI

Na świecie jest coraz więcej ludzi, czyli coraz więcej potencjalnych rozmówców, w związku z tym rozmawianie staje się coraz bardziej opłacalnym biznesem. Firmy starają się więc zadbać, żeby uszczknąć jak najwięcej z tego rozmownego tortu.

robot-507811_1280

Ostatnio Amazon ogłosił konkurs (zgłoszenia trwały do 28.10.2016) na stworzenie bota, który będzie w stanie rozmawiać w sposób spójny i angażujący rozmówcę przez 20 minut. Bot ma się znać na podstawowych dziedzinach życia, a może korzystać na przykład z zasobów Washington Post’a, żeby mieć o czym rozmawiać z potencjalnym użytkownikiem (rozmówcą).

Ten Washington Post to dlatego, że szef (CEO) Amazona (Jeff Bezos) jest też właścicielem WP. Dostęp do WP jest tutaj bardzo cenny, bo większość dzisiejszych AI do wypracowania swojego stylu rozmowy potrzebuje bardzo dużej ilości danych (ucząc się na zasadach deep learningu).

Zwycięska drużyna dostanie 500.000 dolarów. Nagroda ta, choć może wydawać się duża, aż tak duża nie jest biorąc pod uwagę potencjalne zastosowanie i spieniężenie dobrego algorytmu przez Amazona.

Zespoły startujące w tym konkursie będą miały czas do listopada 2017 na stworzenie swojego bota, a to oznacza, że wyniki ich pracy będziemy mogli podziwiać najpewniej już w 2018 roku. I wtedy będziemy sobie mogli porozmawiać z jakimś inteligentnym rozmówcą przez 20 minut.

A tymczasem pozostaje nam rozmawianie ze sobą nawzajem. Miłej rozmowy.

więcej: https://developer.amazon.com/alexaprize

About the Author

admin

Leave a Reply